reVision

Czym pachnie Twój dom? Sposoby redukcji stresu

Poznaj sposoby redukcji stresu podczas domowej izolacji dzięki zapachom.

Zapach natury oznacza niższy stres fizjologiczny – jak podaje THE SCIENTIST.
Dlatego przenieś zapachy natury do swojego domu. Poznaj sposoby redukcji stresu w dobie pandemii – 17 dobrych praktyk na poprawę Twojego samopoczucia.

Co zainspirowało mnie do napisanie tego wpisu? Otóż, w magazynie The Scientist natknęłam się na ciekawe badanie. Autorka, Ashley Yeager, w swoim artykule z 2 stycznia 2020 opisuje szczegółowo eksperyment przeprowadzony w laboratorium badawczym w Szwecji, którego celem było sprawdzenie, jak cechy środowiska naturalnego wpływają na zmniejszenie stresu fizjologicznego.

JAK WYGLĄDAŁ EKSPERYMENT?

154 uczestników badania doświadczyło jednego z trzech wirtualnych środowisk: miasta, parku lub lasu – pod względem bodźców wzrokowych, słuchowych oraz zapachowych. Uczestnicy zostali poddani też niewielkiemu wstrząsowi elektrycznemu imitującymi delikatny stres.

JAKIE BYŁY OBSERWACJE BADACZY?

Las i park, czyli powiązane z nimi obrazy, odgłosy oraz zapachy doprowadziły do szybszej redukcji stresu po szoku elektrycznym niż scena miejska. Najbardziej zaskakujący okazał się dla badaczy WPŁYW PRZYJEMNEJ WONI i ZAPACHÓW lasu i parku na redukcję stresu – co sugeruje, że zapachy mogą mieć znacznie głębszy wpływ na redukcję stresu w porównaniu z widokami i dźwiękami.

Po przeczytaniu wniosków z tego eksperymentu zadałam sobie pytanie: Jak ludzie mogą skorzystać z wyników tych badań, by poprawić swoje samopoczucie podczas domowej izolacji, zredukować stres?

Na podstawie wyników badań przedstawionych w The Scientist, opracowałam 17 dobrych praktyk, BY POCZUĆ SIĘ LEPIEJ, ZWIĘKSZYĆ SWOJE ZADOWOLENIE i KONCENTRACJĘ W DOMOWEJ IZOLACJI.

17 SPOSOBÓW NA SZYBKĄ REDUKCJĘ STRESU I POPRAWĘ SAMOPOCZUCIA.

1. Zapalaj w domu zapachowe świece z naturalnymi olejkami lub korzystaj z kominka, do którego zaaplikujesz kilka kropli olejku eterycznego. Ja korzystam ze świec zapachowych Yankee, a do kominka używam olejku jodły.

2. Używaj swoich ulubionych perfum. Nie czekaj aż wrócisz do biura, by ładnie pachnieć. Według mnie każdy dzień jest wart celebrowania.

3. Upiecz co kilka dni ciasto lub muffiny i wypełnij dom aromatem wanilii lub czekolady.

4. Zrób sobie domowe SPA. Podczas kąpieli korzystaj z płynów z olejkami zapachowymi lub postaw świecę zapachową.

5. Stosuj balsamy do ciała z naturalną nutą zapachową.

6. Otwieraj często okna, by poczuć świeże powietrze, zapach wiosny i nasłuchiwać odgłosów ptaków w ogrodzie lub na osiedlu.

7. Jeśli masz balkon lub altanę w ogrodzie przenieś się tam ze swoim laptopem na pewien czas.

8. Wypełnij balkon pachnącymi kwiatami lub zasadź w ogrodzie takie odmiany kwiatów.

9. Naciesz oczy zdjęciami z wakacji i wycieczek z rodziną lub ze znajomymi, na oglądanie których do tej pory nie było czasu. Przeżyj to jeszcze raz i uśmiechnij się.

10. Na ekranie telewizora, tabletu wyświetlaj malownicze krajobrazy z różnych rejonów świata. Możesz skorzystać z biblioteki zdjęć w Google, które będą rotować w trakcie dnia. Jeśli masz telewizor bez opcji Internetu możesz skorzystać z magicznego urządzenia Chromecast, dzięki któremu, to co widzisz na ekranie telefonu komórkowego znajdzie się na ekranie telewizora.

11. Ucz się od prelegentów na TEDex, trenuj z nauczycielami fitness lub jogi w swoim dużym pokoju, korzystaj z webinarów.

12. Zmieniaj regularnie tapetę na ekranie komputera – wykorzystaj zdjęcia lasu, drzew, elementy przyrody.

13. Korzystaj z nagrań dźwiękowych przyrody dostępnych w Internecie. Sprawdź jak Ci się pracuje, kiedy słyszysz śpiew ptaków, szum morza.

14. Oderwij wzrok od komputera, wyjrzyj przez okno i zobacz kwitnące o tej porze roku drzewa, magnolie, tulipany, soczystą wiosenną zieleń.

15. Zasadź w skrzyniach na balkonie lub w gruncie warzywa i zioła – pomidory koktajlowe, sałatę, rzodkiewkę, rukolę, bazylię i… doświadcz tego jak rosną, pachną i smakują.

16. Wybierz się na przechadzkę po własnym ogrodzie, na spacer do parku lub do lasu. Poczuj mieszankę zapachów unoszących się w powietrzu, zobacz odcienie zieleni, kolory kwiatów, usłysz różne gatunki ptaków i zwierząt. Wyczuj trawę pod gołymi stopami. Doświadcz mocy drzew – oprzyj się plecami o pień brzozy, przytul ją.

17. Zrób rozgrzewkę lub serię ćwiczeń na powietrzu – na tarasie, w ogrodzie, w parku lub w lesie.

Jak odbierasz zebrane pomysły – sposoby redukcji stresu?

Masz wpływ na swoje samopoczucie! Przenieś zapachy natury do swojego domu już dziś i zredukuj poziom stresu.

A jeśli odczuwasz potrzebę, by poruszyć kwestię Twojego samopoczucia, kondycji, zdrowia podczas osobistej rozmowy, zapraszam Cię do skorzystania z 20 minutowego bezpłatnego spotkania ze mną, na które możesz zapisać się tutaj lub napisz do mnie wiadomość poprzez formularz kontaktowy.

Zapraszam Cię też po aktualne treści na mój Fanpage: https://www.facebook.com/ReVision-Coaching-Trening-mentalny-Szkolenia-Life-Business-1201047846694201/