reVision

JAK ROZEGRASZ SWOJĄ GRĘ ZWANĄ ŻYCIE?

Gra w szachy

Wyobraź sobie, że Twoje życie to szachownica do gry. Figury to kluczowe dla Ciebie projekty życiowe, a pionki nieco mniej istotne sprawy codzienne. Do rozegrania masz 365 gier w 2021 roku, bo tyle jest dni. Każdy dzień to nowa wewnętrzna rozgrywka.

Gra się toczy w Twojej głowie. Jednak rezultaty już rozegranych gier w przeszłości widzisz dziś jako swoje realne życie.

Rozejrzyj się więc – gdzie jesteś, kim jesteś, kto i co cię otacza. Efekty dzisiejszej gry, która toczy się w Twojej głowie zobaczysz w swojej bliższej i dalszej przyszłości.

Z kim grasz każdego dnia?

Po drugiej stronie bardzo wymagający przeciwnik – Twoje sabotujące przekonania, niekorzystne nawyki i schematy działania. Ich strategia to zmusić cię do gry po staremu. Pamiętaj Twoje myśli nie są Tobą, Twoje zachowania również nie są Tobą – jednak wpływają na to kim jesteś i kim się staniesz.

Czy wiesz na ile sposobów można rozegrać partię szachów? Za pomocą programu komputerowego ktoś wyliczył, że będzie to 6×10 do potęgi 21 – astronomiczna liczba!

Ty, swój każdy dzień możesz rozegrać też w różny sposób. Zrobisz to, jeśli najpierw uświadomisz sobie swoje nawyki myślowe i strategie codziennego działania. Mogą one dotyczyć tego jak rozmawiasz z partnerem, jak zachowujesz się w roli managera, jak komunikujesz się z dzieckiem, jak dbasz o siebie, jak realizujesz swoje cele prywatne i biznesowe – generalnie jak myślisz i działasz.

Szachiści poddają refleksji swoje rozgrywki i wyciągają wnioski na przyszłość, uczą się nowych strategii, czytają książki, doskonalą swą grę również poprzez rozmowy z innymi ludźmi, którzy mają wiedzę i doświadczenie w tym temacie.

A co Ty robisz w zakresie znaczących dla siebie życiowych projektów? Co na Twojej szachownicy życia oznacza Król, a co Hetman? Jaką cenę jesteś gotowa zapłacić za sukces, by cieszyć się codzienną wygraną partią? Czy każdego dnia oczekujesz nowych rezultatów, a tymczasem realizujesz tą samą, starą znaną Ci strategię i ostatecznie wygrywają niepożądane nawyki?

Może podjadasz słodycze każdego dnia, przesiadujesz za długo przed telewizorem, nie gimnastykujesz się tyle ile planowałaś – chodź zrobiłaś takie postanowienie. A może nie jesz tak zdrowych posiłków jak zamierzałaś, nie szukasz nowej pracy – choć w tej ci jest źle. Może nie podejmujesz z partnerem próby dialogu, bo myślisz „że i tak skończy się jak zawsze”. A jeśli prowadzisz swój biznes, to być może zbyt mało uwagi poświęcasz na marketing i sprzedaż.

W czym tkwi sukces?

W pojedynczych, przemyślanych ruchach na Twojej szachownicy życia tkwi sukces. Pojedynczy ruch w szachach, Twoja jedna myśl, incydentalne zachowanie są jak płatki śniegu. Wydaje się, że niewiele znaczą. Płatek śniegu jest tak lekki, delikatny, że można odnieść wrażenie, że nie stanowi różnicy, czy jest czy go nie ma.

Gdyby z nieba spadł tylko jeden płatek, to czy Ty byś go w ogóle zauważyła? A jednak tysiące takich płatków mogą uformować kulkę śnieżną, a miliony kulek przekształcić się w lawinę.

W płatku śniegu tkwi moc tak jak w każdej Twojej pojedynczej myśli czy zachowaniu. Jeden Twój krok po pokoju czy jedno ćwiczenie mięśni brzucha nie poprawi Twojej kondycji i sylwetki w widoczny sposób. Ale wielokrotne powtórzenia – 6000 kroków dziennie i sekwencja brzuszków przez kilkanaście minut dziennie przyniesie lawinę pozytywnych prozdrowotnych zmian.

W niedocenianych codziennych ruchach na szachownicy Twojego życia tkwi odpowiedź na Twoje potrzeby. Suma Twoich nowych, przemyślanych codziennych wyborów może doprowadzić Cię do sytuacji, że dasz mata swoim ograniczającym przekonaniom i szkodliwym nawykom.

Jeśli zdecydujesz się, by rozegrać grę zwaną życie w nowy, bardziej satysfakcjonujący dla Ciebie sposób, praktykując nową taktykę mentalną i behawioralną to możesz też skorzystać z coachingu. Jest to rodzaj mentalnego i kompetencyjnego treningu. Pozwala na zdiagnozowanie Twoich strategii gry i poznanie przez Ciebie nowych możliwości, które pozwolą Ci szybciej i łatwiej zrealizować swoje życiowe projekty. Możesz sięgnąc po magazyn #Coaching, zapisać na warsztat, poczytać książkę na ten temat, obejrzeć nagrania z obszaru rozwoju osobistego czy znaleźć dla siebie coacha na stronie #ICF Polska (International Coach Federation).

Queen’s Gambit

Wczoraj skończyłam oglądać cykl 6 odcinków Gambit Królowej o szachistce Elizabeth Harmon . Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie również moja praca z klientami podczas sesji coachingowych nad doskonaleniem ich strategii życiowych; rodzinne gry w szachy oraz ciekawa książka pani Litmanowicz na temat wygrywania w grze w szachy.

Każdego dnia rozgrywaj swoją wewnętrzną grę tak, byś mogła dać mata swoim ograniczającym przekonaniom i nie wspierającym nawykom. Stawka jest duża – Twoje marzenia, głębokie pragnienia, kluczowe relacje, dobre zdrowie i kariera zawodowa, Twoje życie!

Wygraj tę grę!

Przyjmij ode mnie w prezencie ebook, w którym zawarłam wiele wzmacniających treści, wskazówek rozwojowych, z których być może zechczesz skorzystać. Możesz pobrać go bezpłatnie z mojej strony. https://www.re-vision.pl/ebook-17-wskazowek-motywacja/

Więcej aktualnych treści znajdziesz na moim fanpage’u: https://www.facebook.com/ReVision-Coaching-Trening-mentalny-Szkolenia-Life-Business-1201047846694201

Masz chęć na kontakt ze mną? Zadzwoń lub napisz – możesz skorzystać z formularza.

P.S. Jeśli interesujesz się grą w szachy to na szachownicy, na zdjęciu, ustawiłam tak figury i pionki byś mogła wykonać pewne ćwiczenie. Grając białymi daj mata czarnym w jednym posunięciu. Niech to będzie dla Ciebie zaproszenie do wewnętrznej transformacji.