reVision

Jak wygrywać rozmowy rekrutacyjne

W wywiadzie udzielonym dla reVision Coaching, Przemysław Kołbyk, rekruter, headhunter dzieli się dobrymi praktykami, jak wygrywać rozmowy rekrutacyjne.

Gdziekolwiek jesteś teraz na swojej drodze kariery, pełnisz odpowiedzialne stanowisko – Jesteś managerem swojego życia!

Oto 5 praktycznych wskazówek.

1. Przygotuj się!

Podczas rozmowy rekrutacyjnej rekruter zadaje pyatania, by poznać kandydata, zbadać jego motywację do zmiany i kompetencje. W tym celu stosuje często metodę STAR.

Warto przygotować się na pytania odwołujące się do przeszłości oraz przyszłości.

W przypadku studentów i absolwentów mogą usłyszeć pytania dotyczące lat studenckich.

Jak organizował Pan swój czas w trakcie studiów?

Czy brała Pani udział w jakiś kołach zainteresowań?

Jaki był Pana największy sukces na studiach?

Czy zarabiał Pan podczas wakacji? W jaki sposób?

Jeśli kandydat ma już doświadczenie zawodowe, mogą pojawić się pytania:

Jak planuje Pan swój dzień?

Jak jest Pani rozliczana ze swojej pracy? Czy ma Pani wyznaczone cele?

Co przeszkadzało Panu u poprzedniego pracodawcy?

Inne możliwe pytania to:

Z czego jest Pan szczególnie dumny? Gdybyś mógł coś zmienić, to co zrobiłbyś inaczej?

Jak wyobraża sobie Pani idealną pracę?

Co musiałby się stać, aby pracował Pan w naszej firmie 5 lat?

Czym musiałaby się Pani zajmować każdego dnia, żeby codziennie rano budzić się z myślą „lubię to co robię“?

2. Musisz wiedzieć czego chcesz

W CV określ swój cel biznesowy – ułatw pracę rekruterowi. Przygotuj CV pod profil stanowiska, na które aplikujesz. Możesz skorzystać z nowoczesnych, bezpłatnych szablonów i filmów instruktażowych i w oparciu o nie przygotować CV samodzielnie. Alternatywnie możesz skontaktować się z doradcą i z jego pomocą przygotować swoje CV. Wytłuść to co ma przyciągać wzrok.

Podczas rozmowy Ty również przejmuj ster – zadawaj pytania. O co możesz pytać? Przykładowo: Jak wygląda dzień pracy na tym stanowisku? Co będzie dokładnie należało do moich obowiązków?

3. Zwróć na siebie uwagę

Skorzystaj z niecodziennych kanałów komunikacji – wyślij list pocztą tradycyjną, zanieś CV osobiście do firmy, skorzystaj z sieci społecznościowych – bądź proaktywny i sam „zaczep“ rekrutera bądź managera w danej firmie, w której chciałbyś pracować. Na spotkaniu rekrutacyjnym zaskocz – przygotuj na przykład prezentację PP na temat produktu lub firmy. Zadaj niestandardowe pytanie. Zrób coś ponad. Wyjdź poza schemat.

4. Postawa ma znaczenie –  język, ubiór i emocje

Na pytania rekrutera udzielaj jasnych i zwięzłych odpowiedzi. Ładna polszczyzna jest premiowana a pozytywne nastawienie do rekrutera zwiększa Twoje szanse na jego przychylność. Twój ubiór – oddaje szacunek dlatego zadbaj o jego czystość i przyjemny zapach.

Przed wejściem na spotkanie stosuj pozytywną wizualizację, która pomoże Ci  skoncentrować się i rozluźnić.  W głowie utrzymuj przekonanie, że przyszedłeś na spotkanie z ludźmi, którzy bardzo chcą Cię poznać i szukają talentów takich jak Ty masz. Pozytywne myślenie ma znaczenie.

5. Money, money, money – czyli jak rozmawiać o pieniądzach

Bądź świadomy rynku – skorzystaj z raportów o zarobkach, pytaj znajomych, którzy pracują w firmach, do których Ty aplikujesz. Na rozmowie rekrutacyjnej podaj swoje widełki zarobków, dopytuj o premie i możliwość podwyżki po okresie próbnym.

Wywiad przeprowadziła

Dorota Wicik – Certyfikowany coach (ACC/International Coach Federation), trener biznesu – praktyk rozwoju umiejętności miękkich, założycielka reVision Coaching & Consulting Dorota Wicik (www.re-vision.pl), ponad 15 lat w biznesie. Certyfikowany trener FRIS ® Style myślenia i Extended DISC. Absolwentka Zarządzania i Marketingu SGH i Coachingu Managerskiego w Collegium Civitas. Wspiera osoby indywidualne w budowaniu kariery oraz firmy i organizacje w podnoszeniu efektywności biznesowej. Wyróżniona przez Akademię Leona Koźmińskiego za autorski projekt “Coachingowe Inspiracje dla biznesu”. Pasjonatka fizyki kwantowej. Wielką radość czerpie z rodzicielstwa.