reVision

PATENT NA SUKCES

Patent na sukces

Kiedyś utknęłam na środku jeziora na wypożyczonej żaglówce. A wraz ze mną dwie koleżanki ze świeżo wystawionymi patentami żeglarskimi. Straciłyśmy sterowność – zero panowania nad największym żaglem, w języku żeglarskim nazywanym grotem. Mała metalowa część pękła, stawiając nas w fatalnym położeniu.

Wtedy, mierząc się z tą sytuacją, byłam nieświadoma, o co chodzi w żeglowaniu, jak działa wiatr i co mogę zrobić w takiej kryzysowej sytuacji. Czułam się bezradna. W zasadzie nic innego nie mogłam zrobić, oprócz trzymania kurczowo dwoma dłońmi największego żagla, który na mnie napierał, po to by nasza łódź nie wywróciła się na środku jeziora. Siłowałyśmy się z naturą – ja pchałam bom z jednej strony, a koleżanka z drugiej ciągnęła tą metalową rurę, do której przytwierdzony był największy żagiel. Boczny wiatr z dużą siłą dął w żagiel, a nasze nawoływanie do przepływających w oddali ludzi na niewiele się zdało. Nie byłyśmy w stanie się zatrzymać. Pędziłyśmy tam, gdzie niósł nas wiatr, czyli na drugi brzeg jeziora.

Już nigdy nie wsiądę na żaglówkę – pomyślałam, kiedy z ulgą postawiłam stopę na ziemi, po drugiej stronie jeziora, w jakiejś przypadkowej małej przystani, gdzie zakończyła się nasza przygoda.

Czy Ty umiałbyś skorzystać z wiatru, gdybyś znalazł się na środku jeziora na żaglówce i miałbyś dopłynąć do konkretnego celu?

Zapewne TAK, ale tylko jeśli  rozumiesz pewne zasady panujące w przyrodzie i to jak działa Twoja łódź żaglowa.

A kiedy spacerujesz po swojej okolicy, a Twoją twarz omiata wiatr, to czy kiedykolwiek zastanawiałeś się – cóż to za fenomen ten wiatr? Nie widzisz go, jednak doświadczasz jego skutków. Potrafi dać Ci ulgę w upalny dzień, ale też swoją siłą zerwać dach, czy wyrwać drzewo w okolicy. Podobnie jak wiatru, nie widzimy też własnych procesów myślowych, przekonań o sobie i świecie, ale doświadczamy ich efektów w życiu prywatnym i biznesowym.

Na ile dziś jesteś świadomy siebie? Jak działa Twój mózg?  Jak tworzą się myśli? Jak działa Twoje ciało? Co myślisz o sobie? Czym są emocje? Jakie są Twoje talenty? Co Cię napędza? Co Cię hamuje – jakie masz obawy? Co dla siebie robisz? Jaka jest Twoja strategia sukcesu? Kim jesteś? A kim chcesz się stać?

Dziś rynkiem polskim i globalnym targają wiatry zmian. Pandemia kojarzy mi się ze szkwałem, czyli nagłym, silnym wiatrem, pojawiającym się nieoczekiwanie. Widziałam kiedyś jezioro, które nawiedził szkwał i to jak wyglądała okolica po jego przejściu. Zwykle są straty w ludziach i w sprzęcie.

Dzisiaj doświadczamy świata VUCA, o którym już wcześniej mówiło się i pisało dużo. Czas pandemii podobnie jak szkwał pochłania ludzkie życia, a także wciąga na dno wiele biznesów, bujając przy tym mocno gospodarką światową.

Incydent na jeziorze jeszcze długo we mnie pracował i różne myśli krążyły po mojej głowie. Co mogłam wtedy zrobić inaczej? Jak działa wiatr? Jak można z niego skorzystać?  Nie znałam jeszcze wtedy zasad żeglarstwa, ale postanowiłam, że się dowiem, o co w tym wszystkim chodzi. Być może odezwała się wtedy moja analityczna część osobowości, pod wpływem której wcześniej zdecydowałam się na wybór kierunku matematyczno-fizyczny w jednym z liceów, a potem studiów ekonomicznych.

Za rok od tego zdarzenia zapisałam się na trzytygodniowy kurs żeglarski i ruszyłam zgłębiać tajniki żeglarstwa. Studiowałam teorię i sumiennie podeszłam do zajęć praktycznych. Egzaminy zakończyłam uzyskaniem PATENTU. Miałam poczucie, że zyskałam dostęp do pewnej wiedzy tajemnej, a przy tym poczułam frajdę z żeglowania.

Dziś, po wielu latach od tego zdarzenia, jako coach ICF, trener  nieustająco odkrywam zasady i wzorce dotyczące natury ludzkiej i podobnie jak wtedy, mam poczucie, że z każdym rokiem swojej praktyki zyskuję dostęp do kolejnych poziomów wtajemniczenia. Szerszy i głębszy wgląd, który dały mi studia Coaching Managerski, liczne kursy, wykłady, książki, filmy i praktyka z klientami, pobudzają moją ciekawość, i dalszą podróż po meandrach ludzkiego umysłu. Nieustająco uczę się od napotkanych osób i z wdzięcznością czerpię z ich hojności dzielenia się wiedzą i swoim doświadczeniem.  Przyznam, że temat człowieka, psychologia komunikacji, odporności psychicznej, wellbeing’u mocno mnie fascynuje od wielu lat.

Jak skorzystać z wiedzy żeglarskiej w życiu prywatnym i biznesie?

Najpierw przyjrzyjmy się, co decyduje o sukcesie na wodzie, kiedy żeglujesz.

Po pierwsze rozumienie zasad przyrody – obserwacja otoczenia: składników pogody, kierunku wiatru i innych obiektów pływających; wybranie celu podróży, portu docelowego i trzymanie się kursu; świadomość swojej roli – za sterem, a może odpowiedzialność za prawy lub lewy szot i łapanie wiatru w największy żagiel; świadomość, co spowoduje pociągnięcie danej liny; jaką strategię wybrać, by płynąć do celu – kiedy halsować; co zrobić, jak natrafimy na mieliznę, która grozi wywrotką; jak wyłowić z wody człowieka, wyhamować i zatrzymać się przy nim w bezpiecznej odległości, a nie na nim. To wszystko wymaga wiedzy, umiejętności i uważności.

Czy wiesz, że jest takie jedno ustawienie pozycji żaglówki na wodzie, kiedy pomimo wiatru oba żagle – fok i grot zaczynają łopotać, marszczą się mocno,  aż w końcu wiszą, jak powiewające pranie na sznurku? Żaglówka traci napęd, aż w końcu staje w miejscu.

Kiedy rozmawiam z ludźmi, to słyszę jak wiele z nich mówi dziś o wyhamowaniu,  o staniu w miejscu, są bez energii. Chcą w to miejsce znów poczuć moc w ciele, złapać wiatr w żagiel i ruszyć do przodu.

Co robi żeglarz, kiedy wiatr zmienia się na niesprzyjający? KORYGUJE STEREM USTAWIENIE łodzi żaglowej, by złapać ponownie wiatr w oba żagle. 

W życiu i biznesie powiedziałabym, że to czas na KOREKTĘ MENTALNĄ, ZMIANĘ NASTAWIENIA, rozwój w kierunku GROWTH MINDSET –  zwiększenie samoświadomości. Twój mózg jest jak ster. Możesz użyć go, by skorygować swoje nastawienie, by złapać w żagle pogodniejsze myśli i energię do działania.

GROWTH MINDSET

GROWTH MINDSET (nastawienie na rozwój) , w odróżnieniu od FIXED MINDSET (sztywne nastawienie), to orientacja skupiona na rozwoju i uczeniu się.

W podejściu GROWTH:

– uznaje się, że inteligencja i talent są dynamiczne, i są  możliwe do rozwoju;

– wyzwanie postrzegane jest jako szansa na zmianę; 

– motywuje proces, a nie tylko sam cel;

– szuka się wokół siebie ludzi, przy których można się rozwijać;

– współpracuje się i otacza osobami bardziej doświadczonymi od siebie;

– uczenie traktuje się jako trening;

– prosi się o informację zwrotną, na temat własnych działań.

Osoby z nastawieniem FIXED unikają wyzwań oraz zadań, na których się nie znają; łatwo się poddają; spada ich motywacja, jeśli szybko nie mają postępów; skupiają się na udowadnianiu swojej wartości; szukają ludzi, u których uzyskają aprobatę; unikają proszenia o feedback; czują się zagrożeni, jeśli ktoś w otoczeniu odnosi sukces; traktują swoją porażkę, jako brak zdolności.

A jak jest u Ciebie? Czy Twoje nastawienie jest bardziej FIXED czy GROWTH?

W podejściu GROWTH MINDSET pracuję z ludźmi podczas moich sesji coachingowych i szkoleń. W tym ujęciu nabywa się umiejętności stosowania języka GROWTH. I jest on znacząco inny niż język FIXED. To język rozwoju, możliwości, wewnętrznej mocy, elastyczności, ciekawości – język, który zmienia nastawienie i kiedy łapiesz wiatr w żagle. Tworzysz i wzmacniasz nowe struktury, połączenia mentalne. To zdania typu „Nauczę się tego”, „Wiem wystarczająco, by to zrobić”, „ To może być szansa dla mnie”, „Jakie możliwości to daje?”, „A gdyby było to możliwe?”.

„Każdy w nas nosi w sobie ogromne siły psychiczne, zdolne kształtować nie tylko charakter, ale też otaczającą rzeczywistość. Siły, od których zależy nasze zdrowie i kondycja psychiczna. Rzecz w tym, aby człowiek bezustannie nad sobą pracował.” 

Maria Szulc

Na wodzie przydać Ci się może znajomość alfabetu Morse’a – język światła i dźwięków. Ale kiedy chcesz przemówić do swojej podświadomości – potrzebujesz opanować język metafor, obrazów, mieć świadomość roli tonu głosu. A gdy chcesz w biznesie porozumieć się z ludźmi potrzebujesz w swoim języku uwzględnić ich style poznawcze czy wartości.

A czy wiesz, co wpływa na prędkość przemieszczania się łodzi żaglowej?

Jacht najszybciej płynie, kiedy poluzowane są maksymalnie liny zwane szotami i wtedy oba żagle pracują, jak skrzydła motyla. Wiatr popycha jacht od tyłu. To ciekawe, bo z perspektywy osób na pokładzie i osoby stojącej na brzegu jest tak jakby jacht bardzo wolno sunął do przodu – jest ustawiony stabilnie, oddycha pełną piersią swoich żagli, bez wysiłku rozcina taflę wody, brak jest spektakularnego przechyłu.

Na wodzie, poruszając się na jednostkach żaglowych, nie da się płynąć wprost pod wiatr, jeśli cel właśnie tam jest umiejscowiony. Co wtedy robić? Halsuje się, wykonując tzw. zwroty, by ostatecznie zygzakiem dotrzeć do celu.

Czym dla Ciebie byłoby poluzowanie żagli w życiu i biznesie, by złapać sprzyjający wiatr?

A może dopłyniesz do swojego celu halsując? Co oznaczałoby płynięcie zygzakiem w obecnych okolicznościach dla Ciebie?

Co możesz zrobić dziś, by poczuć większy luz?

Żeglujesz przez życie prywatne i biznesowe – zdobądź PATENT NA SUKCES.

  1. Poznaj lepiej zasady rządzące ludzką naturą, odkryj swoje mocne strony, to na czym się zakotwiczasz – co trzyma Cię mentalnie w miejscu albo spowalnia i skoryguj kurs.
  2. Wyluzuj mentalnie, by złapać wiatr – stać się bardziej kreatywnym człowiekiem. Złap też głęboki oddech do poziomu brzucha, niech Twoje ciało zapracuje, jak pełny żagiel. Sprawdź, jakie masz wzorce oddychania i dowiedz się więcej o sztuce prawidłowego oddychania.
  3. Czerp przyjemność z podróży przez życie i miej na oku swój cel. Ucz się w trakcie, korzystając z dostępu do Internetu w obecnych realiach. Może to będą kursy online, udział w grupach Mastermind, oglądanie inspirujących filmów na TED’ex, ćwiczenia fizyczne na dworze, transformująca książka, a może indywidualna sesja coachingowa online. Ucz się tak, jak lubisz.
  4. Gdyby zdarzyło się, że na przykład wpadniesz na życiową mieliznę – nadaj sygnał SOS, wzywaj pomocy! Tak robią najbardziej doświadczeni kapitanowie statków. Ludzie przybędą na ratunek, ale muszą o tym wiedzieć, że jesteś w potrzebie.

Gdzieś tam jest Twój port, a Ty potrzebujesz do niego dopłynąć bezpiecznie, dla siebie, dla swoich bliskich. Bądź mentalnie niezatapialny w swojej podróży po wodach życia prywatnego i biznesu!

P.S. Przyjmij ode mnie w prezencie ebook, w którym zawarłam wiele wzmacniających treści, wskazówek rozwojowych, z których być może zechczesz skorzystać. Możesz pobrać go bezpłatnie z mojej strony. https://www.re-vision.pl/ebook-17-wskazowek-motywacja/

Więcej aktualnych treści znajdziesz na moim fanpage’u: https://www.facebook.com/ReVision-Coaching-Trening-mentalny-Szkolenia-Life-Business-1201047846694201

Masz chęć na kontakt ze mną? Zadzwoń lub napisz – możesz skorzystać z formularza.