reVision

Jak osiągać cele? Oddziałuj na cel. cz.3

Jak osiągać cele 3

Pracujesz w biznesie? Prowadzisz swoją firmę? Wyznaczasz sobie wiele ambitnych celów? I zwykle po nie sięgasz. Gratuluję! Masz zespół i chcesz jednak, aby twoje cele budziły jeszcze większe zaangażowanie pracowników, błysk w ich oczach? Warto skupić się na kilku ważnych aspektach przekazu, by Twój komunikat działał naprawdę magnetycznie.

POZANAJ 7 WSKAZÓWEK, JAK ODDZIAŁYWAĆ NA CEL


1. Jasny język

Cel powinien być jasny i zrozumiały dla wszystkich. Im łatwiejszy do zrozumienia będzie cel, tym łatwiej będzie podjąć działania w jego kierunku. Dlatego w miejsce skomplikowanych terminów, skrótów lub języka specjalistycznego postaw na jasność przekazu oraz zachęcające brzmienie. Używaj słów działających na wyobraźnię. Ty wiesz, co chcesz przekazać. Ale czy wiesz, co zostało zrozumiane przez ludzi? Czy Twój przekaz zadziałał magnetycznie? Poznasz to po rekcjach ludzi, błysku w oku, uważności. Sprawdzaj, jak ludzie rozumieją cel, który stawiasz przed nimi.


2. Głęboki sens

Cel powinien być istotny i powiązany z misją, wizją i wartościami twojej firmy. Pracownicy będą bardziej zaangażowani, jeśli będą widzieć głęboki sens podjęcia działań, zobaczą i poczują, jak ich wkład w realizację celu przyczynia się do większego celu organizacji oraz przekłada się na nich samych. Spraw, by poczuli się ważną częścią projektu.


3. Wiele korzyści

Opisując cel, warto podkreślić, jakie korzyści płyną z jego osiągnięcia zarówno dla samej firmy, dla samych pracowników, ale też dla szerszej społeczności np. dla świata. Na przykład, osiągnięcie celu może przynieść wzrost sprzedaży, zwiększenie udziału firmy na rynku. Może też przełożyć się na bonusy, możliwość awansu zawodowego pracowników czy lepsze perspektywy ich rozwoju kariery w kraju i w zagranicznych oddziałach organizacji. Jednocześnie osiągnięcie celu może rozwiązać jakiś ważny ludzki problem w skali lokalnej lub globalnej.


4. Wyobraźnia

Stwórz wizję przyszłości związanej z osiągnięciem celu, która zadziała na pracowników jak magnes – spraw, by poczuli się nią poruszeni. Uwzględnij przyjemne emocje, które chcesz, aby za sprawą twojej wizji doświadczyli w ciele (radość, zadowolenie, szczęście, ekscytację, …). Pokaż pozytywne skutki, korzyści, jakie osiągnięcie celu może wywołać. Odpowiednio dobieraj język i treść opisu, uwzględniając 5 zmysłów, którymi kierują się ludzie (wzrok, słuch, dotyk, smak, węch). Ożywiaj  wyobraźnię pracowników – maluj atrakcyjne mentalne obrazy lub wyświetl film na ekranach ich umysłów na temat celu i drogi do celu, po to by ludzie poczuli się zainspirowani i gotowi do działania.


5. Określenie kroków milowych do osiągnięcia celu

Pracownicy potrzebują jasnych wskazówek dotyczących tego, jak mogą przyczynić się do realizacji celu, po czym poznasz, ze dobrze wykonują swoją pracę. Zadbaj o to, aby opisywać konkretne kroki milowe lub zachowania, które należy podjąć, aby osiągnąć sukces.


6. Monitorowanie i celebrowanie postępów

Wskaż, jak będą monitorowane postępy w kierunku osiągnięcia celu i jak pracownicy będą uczestniczyć w tym procesie. Może to obejmować regularne spotkania, raporty czy ocenę wyników. Określ po czym pracownicy poznają, że świetnie wykonują swoje obowiązki. Pamiętaj o świętowaniu małych kroków na drodze do celu – to paliwo rakietowe do dalszego działania.


7. Wsparcie i świętowanie sukcesu

Pokaż, że zarząd oraz menedżerowie są gotowi wesprzeć pracowników mentoringowo i coachingowo w dążeniu do osiągnięcia celu. Podkreśl, że osiągnięcie celu będzie nagradzane – to może być motywujące i budzić większe zaangażowanie.

Która wskazówka zwróciła dzisiaj twoją uwagę? Do czego cię to zaprasza?


Podsumowując, cel powinien być jasny, zrozumiały, powiązany z misją firmy, opisywać korzyści z jego osiągnięcia, inspirować wyobraźnię, określić konkretne kroki do podjęcia, uwzględnić monitorowanie i celebrowanie postępów oraz zapewniać wsparcie i nagradzanie sukcesów.

Te wszystkie wskazówki możesz zastosować oczywiście do wyznaczania dla siebie celów – prywatnych i zawodowych.

Trzymam kciuki za Twoje cele!

Dobrego dnia

Dorota Wicik

Associate Certified Coach International Coach Federation, Certyfikowany Trener FRIS i Extended DISC

#Manager #Lifecoaching #Businesscoaching #Mentoring #Cele #Wizja #FRIS #ExtendedDISC #Przywodztwo #Przedsiębiorca #Coaching